Paulina Szady
Zaczynałam jak każdy świeżo upieczony dietetyk - tak jak nauczono mnie na studiach.
Czyli: wizyta ➡ wywiad ➡ zalecenia ➡jadłospis ➡ kontrola ze sprawdzeniem postępów ➡ kolejny jadłospis…. I tak w kółko.
Moi Pacjenci byli mega zadowoleni. Mieliśmy super efekty, a moje jadłospisy idealnie trafiały w gusta i były super smaczne. I było pięknie, niestety po latach pracy zaczęłam zauważać jedno „ale”…
zaczęłam zauważać jedno „ale”…
Mianowicie, Pacjenci zaczęli do mnie wracać. I to było przemiłe, bo wracali mówiąc, że mi ufają, że wiedzą, że jestem w tym świetna, że ciepło wspominają naszą współpracę. Czułam się z jednej strony bardzo dowartościowana, a z drugiej było mi wstyd, że wrócili. Dlaczego? Bo moim założeniem było, ze uzyskane efekty, dzięki dobrej edukacji żywieniowej utrzymają się na dużo dłużej.
Zaczęłam szukać odpowiedzi na pytanie: co robię nie tak?!? I dlaczego to, czego się nauczyłam nie działa długoterminowo?
Dzięki temu odkryłam zupełnie inną stronę odchudzania, bardzo ciemną stronę. Okazało się bowiem, że odchudzanie nie działa. Nieważne jak wspaniałe diety projektuje specjalista. Nieważne jakim jest fantastycznym edukatorem. I nieważne jak Ty, stosująca je przykładasz się i starasz ze wszystkich sił.
Nie-zwykła dietetyczka
Nawet 80-90% osób w przeciągu kilku lat wraca do swojej wagi sprzed diety. A ¾ z nich może ważyć nawet więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania. Dodatkowo skupienie się na odchudzaniu odbiera radość z jedzenia i często powoduje pogorszenie relacji z jedzeniem, a nawet zaburzenia odżywiania.
Dlatego po tym, jak zdałam sobie sprawę, że z klasycznym podejściem dietetycznym staję się częścią problemu wciągania wspaniałych kobiet w niekończący się cykl odchudzania i tycia, zmieniłam perspektywę. Skierowałam się ku jedzeniu intuicyjnemu. I dlatego nie jestem standardową dietetyczką – nie rozpisuję jadłospisów, nie ważę i nie mierzę moich Podopiecznych i w sumie zachęcam je, żeby przestały stosować jakiekolwiek diety.
W czym mogę Ci pomóc?
- nauczyć jedzenia intuicyjnego
- przywrócić i uregulować sygnały głodu i sytości
- wprowadzić przewidywalność, stabilność do Twojego odżywiania
- zakończyć cykl głodzenia się i objadania
- rozpoznać i pożegnać restrykcje dietetyczne
- rozszerzać jadłospis o nowe produkty, których do tej pory nie jadłaś
- pożegnać aplikacje do liczenia kalorii
- rozszerzyć i wzbogacić swoje życie o tematy i zainteresowania niezwiązane z jedzeniem
- pożegnać diety i uwolnić się od licznych zasad dietetycznych
- dotrzeć do własnych preferencji żywieniowych i jeść tak, aby Twoje ciało oraz głowa były usatysfakcjonowane
- wprowadzać prozdrowotne zachowania i czerpać radość z tego procesu w oderwaniu od jakiejkolwiek koncentracji na redukcji masy ciała
- okiełznać jedzenie emocjonalne, w tym jedzenie z nudów
- ponownie czerpać radość z jedzenia bez wyrzutów sumienia i z troską o zdrowie
Doświadczenie
- Dyplomowana dietetyczka, uczestniczka wielu szkoleń z zakresu dietetyki, żywienia i zdrowia publicznego, a także konferencji – zarówno w formie słuchaczki, jak i prelegentki.
- Wykładowczyni Katedry Zdrowia Publicznego, Dietetyki i Chorób Cywilizacyjnych WSIZ oraz Centrum Studiów Podyplomowych WSIZ na kierunku Dietetyka.
- Praktyczka w zakresie indywidualnego poradnictwa dietetycznego. Właścicielka poradni dietetycznej. Popularyzatorka wiedzy żywieniowej w audycjach radiowych.
- Wybrana do grona edukatorów żywieniowych Zdrowo Jemy, Zdrowo Rośniemy. Pracowała dla Fundacji Rozwoju Dzieci im Jana A. Komeńskiego na stanowisku edukatorki żywieniowej. Współpracowała z Fundacją Nutricia. Przeszkoliła setkę pracowników żłobków i przedszkoli w zakresie prawidłowego planowania jadłospisów.
- Trenerka w Rzeszowskiej Akademii Inspiracji oraz nauczycielka przedmiotów specjalnościowych w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym.